Fashion Therapy
7

מהי תרפיה באופנה

אנרגיית הבריאה היא הכוח היוצר שממנו נובעות יצירות האמנות המעוררות בנו אותה תחושת כבוד והשתאות בנוכחותן. העבודה עם אותה שלמות היא כוח מרפא לאדם ולעולם ומבלעדיו האנושי היה חדל להתקיים. לעוסקים באמנות תפקיד מהותי בריפוי החברה האנושית (וואסילי קאנדינסקי).
אופנה היא כלי ביטוי הקושר בין יוצר לאדם. עולם האופנה מושפע מהתפתחויות סביבתיות, גלובאליות ומתחומים אחרים שלכאורה אינם קשורים בצורה ישירה לאופנה- ארכיטקטורה, היסטוריה, אמנות וטכנולוגיה. תחומים אלה מהווים חלק מנושאי ההשראה ליוצרים בעת עיצוב הקולקציות ומותירים את חותמם בתהליך עיצוב הבגד.
בתחילה שימש הבגד לאדם הגנה מפני פגעי האקלים הטבע והסביבה, אבל מהר מאוד הפך לביטוי עצמי של היחיד וכאמצעי המעיד על השתייכות חברתית, שבטית או מעמדית. כך נוצרה אמנות הלבוש שהיא למעשה עולם האופנה.
ביגוד היא הצורה האינטימית ביותר מבין צורות האמנות. כאשר אנו מיטיבים להתבטא דרך הגוף, האופנה, אנו מביעים את העצמי שלנו. כאשר אנו מגשרים בין מי שאנחנו לבין איך שאנחנו מציגים את עצמנו לעולם דרך הבגדים- אנחנו יוצרים הגדרה ליחסים שלנו עם הסביבה שלנו.

Fashion Therapy הינה תוכנית לימודים אשר מצביעה על היבטים תרפויטיים בעיצוב אופנה. תוכנית הלימודים הינה פרי מחקר של מספר שנים אשר הוכיח באופן חד-משמעי את הקשר בין עיצוב אופנה שיש בו כוונת ריפויי אצל המעצב, לתהליך רגשי מרפא אצל הלובש.
תרפיה באמצעות אופנה- הוא תחום חדש, פורץ דרך, המבקש לחבר בין אופנה לתרפיה: בין הבגד הנלבש לבין הרגש שהוא יוצר אצל הלובש. (תרפיה ולבוש, תרפיה וביגוד)

תוכנית לימודים זו מחזקת את החיבורים הקיימים בין מתן ביטויי לרגשות אישיים לבין לבישת בגד, וממחישה זאת תוך הסתכלות על הפקתו של בגד בתהליך של יצירה אמנותית: ראשיתו בדמיונו של המעצב, המשכו בתהליך האמנותי של עיצובו הפיזי ואחריתו בלבישה של הבגד שבכוחה להוביל תהליך של ריפוי אצל הלובש.
כלי העבודה של מעצב האופנה הינם חומר, צורה וצבע. תוכנית לימודים זו תסייע להבנת הכוח של כלים אלה והשפעתם על רגשות הלקוח/ה. בייסוד התרפיה באופנה ניצבת ההנחה כי הבגד מייצר אצל הלובש חווייה רגשית, וכי על מעצב האופנה להיות מודע לכך במהלך עבודתו. באמצעות שימוש בצבע, בחומר ובדמיון, מייצר מעצב האופנה שפה שהיא אישית, אותנטית ואמפטית- וזו מייצרת חווייה רגשית.

Fashion Therapy משלבת שלושה תחומי דעת עיקריים- אסתטיקה, אנתרופולוגיה ופסיכולוגיה- ושתי פרקטיקות פרופסיונאליות: עיצוב אופנה ופסיכותרפיה.
בכל יום אנו עוטים על עצמנו בגדים. כיצד יכול ההליך השגרתי והטריוויאלי הזה להפוך למנוף ליצירה עצמית, להעצמה אישית ולביטוי של רגשות?

פרוייד כינה את העור בשם "מחיצת מגע" וראה את הגבול שבין המודע ללא מודע ושבין העולם הפנימי לעולם החיצוני כמקבילה נפשית של העור. ד"ר דניאל קנפו כתב שהשליה היא העור המשותף הראשון שלנו לצד יכולת האם להזין ולגונן, היא משקפת סימביוזה אמיתית, וממשיך, אחת מדרכי ההתמודדות של תינוקות עם הניתוק מהביטחון שמעניקים העור והריח של האם, היא מציאת תחליפי עור בדמות שמיכות, חיות פרווה או בובת בד. תחליפים אלה שלמרקמם יש חשיבות עליונה, רוויים בתכונותיה המרגיעות, פיסית ונפשית של האם.
הבגד שלגופינו הוא "עור שני Second skin" והוא הבובה המרגיעה שלנו נוסכת ביטחון עצמי ומאפשרת תיפקודים בריאים של מערכות גופנו.
ד"ר יורי סלע, פסיכולוג קליני במאמרו על פסיכותרפיה ממוקדת גוף, מסביר דרך דבריהם של פרוייד ושל וינקוט: החשיבה הצומחת ממחקר נוירו- פסיכולוגי, מדגישה את הידיעה שהאגו הינו, בראש ובראשונה אגו גופני ושהעצמי מבוסס על חיוניות הרקמות הגופניות והתקיימות הפונקציות הגופניות, כולל פעילות הלב ופעולת הנשימה. תחושת עצמי חיובית מבוססת על תקינות המערכות הפיזיולוגיות שלנו, נוחות פיזית, נשימה רגועה וכו'.
ד"ר ג'ניפר באומגרטר, פסיכולוגית אופנה, פרסמה בשנת 2012 ספר בו חקרה את הפסיכולוגיה של הבגד– “You are what you wear, What your clothes reveal about you”  ד"ר ג'ניפר מבצעת אנליזות דרך הלבוש- הבגדים. לקיחת אחריות על עצמנו מתחילה בגילוי עצמי, אומרת ג'ניפר. הבגדים שאנו שמים על עצמנו חופפים באופן בלתי יאמן למה שאנחנו חושבים על עצמנו ועל חיינו. לבישת בגדים אשר גורמים לנו להרגיש בנוח, להרגיש שמחה ותחושה טובה לגבי עצמנו, באמת הופכים את החיים לטובים יותר. הציצו בארון הבגדים שלכם וגלו מי אתם, היפטרו מבגדים שלא מדברים את האדם שאתם כעת, שימו עליכם את הפריט שהכי מייצג אתכם וצעדו דרך הדלת החוצה. תנו לבגד לשקף את הקבלה העצמית שלכם ואת האהבה העצמית שלכם כמו שמגיע לכם וצאו להשיג דברים אדירים. ואצטט מדבריה:

As you improve the way you look through your fashion choices, you begin to feel better about yourself and act accordingly holding your head a bit higer, standing a bit straighter, and gliding through a crowd with ease.
When you avoid mirrors
I like dressing well to wrapping a gift. When you give a present that you're excited about giving, you probably wrap it carefully in quality paper that has a nice weight, texture, color and is well suited to the box. Then you accessorize the present with just the right bow or bauble. Before the recipient has ever had time to open his gift, he has already assumed from the wrapping that a quality present is inside. Let your wrapping help you feel like an important gift

Dr. Jennifer Baumgardner

Loading...