גלו את פני-ה

"גַּלּוּ אֶת פָּנֶי-הָ"
"הַפָּנִים שֶׁלִּי הֵם הַפְּנִים שֶׁלִּי" – רבקה בצלאל
"גלו את פני-ה" היא הרביעית בין תערוכותיה של האמנית הרב תחומית רבקה בצלאל. בתערוכה זו ממשיכה רבקה בחזון המנחה אותה בבניית חברה מאוחדת שכל פרט בה הוא יחיד ומיוחד והמקיימת את המצווה "ואהבת לרעך כמוך".
ביצירותיה המוצגות בתערוכה זו עוסקת האומנית בגילויי הפנים שלנו ובמסר על האחריות האישית של כל אחד ואחת מאתנו לגילוי הייחודיות שלו ולהפצתו דרך הבגד שהוא לובש. חלק חשוב במסר של רבקה בתערוכה הוא קבלת האחד את הייחודיות של השני דרך ההבנה שאנחנו כולנו ביחד יוצרים את השלם המורכב מפרטים רבים ומיוחדים.
ב"גלו את פני-ה" בצלאל מנסה לשנות את השיח סביב עולם האופנה והלבוש המתקיים ביום דרך העיניים החיצוניות (המעצבים, הרשתות החברתיות) ולעבור ללבוש בגד המיצג את הפנים, את הנשמה שלנו שהיא מקור הייחודיות שלנו.
"ברגע שנשתמש בעצמנו להשפיע על הסביבה, במקום לכפות עליה כוח וביקורת, כל אחד ואחד מאתנו יתמלא בשפע של גוונים וייווצר עולם מעניין, עולם צבעוני, עשיר, נינוח, שמח, רגוע ובטוח. תלבשו "אתכם" בלי פחד ותרגישו שאתם נותנים מתנה בעצם נוכחותכם לסביבה ולעולם" רבקה בצלאל
ההשראה לשבעת ציוריה של בצלאל בתערוכה הינם צילומים מתצוגות אופנה של מעצבי על מחורף 2018/2019 ולא בכדי נבחרו צילומים אלו. הם מעבירים מסר מאד ברור לצופה: תהיה אופנתי וטרנדי אבל בדרך שלך. הדמויות המצוירות ונטולות הפנים מייצגות את הרעיון של האומנית שמבקש להדגיש את אמונתה שחובתו של כל אחד מאתנו להביא את האני הייחודי שלו לידיי הגשמה וקבלת אחד את השני בלי שום ביקורת או שיפוט, לכל ציור הוסיפה האומנית פרט מטקסטיל שונה: צמר, נוצות, עור, פלדה פוך, סרטי מדידה ועוד. תוספת זו מבטאת את ההשפעה הרגשית השונה אשר יוצר כל חומר על עור האדם ודרכו על עולם הרגש שלו. המיצב של חמשת חלוקיי האמבט הלבנים בא להציג את היכולת של כל אחד ואחד לקחת פריט לבוש קיים ושכיח וליצור ממנו אמירה אישית שמציגה את הפנים שלנו.
גם הבחירה בחלל גלריית סיסי אינה מקרית, זהו חלל היסטורי של סלון כלות "אמבר" שהיה בשנות השישים סלון הכלות הגדול והידוע באותה תקופה, זה שנתן את חסותו לטקסיי מלכות היופי.
תערוכתה זו של רבקה מוקדשת לסופרת רונית מטלון במלאות שנתיים למותה ונקראת ע"ש נובלה שפורסמה בשנת 2006 "גלו את פניה". החיבור בין האומנית לסופרת הינו דרך הצגת הדמויות הכתובות בספריה של
מטלון, המגלה וחושף את העולם הנפשי, הפנימי והרגשי של הגיבורים. החיבור היצירתי בין השתיים יוצר מעין סיפור משותף של גילוי והסתר של אותיות, מילים, בגדים ורגשות.
בחלק מחזונה פיתחה רבקה תוכנית לימודים בשם "Fashion Therapy" עליה ניתן לקרוא באתר www.rivka-bezalel.com ובפייסבוק תחת השם' שיחות מכבסה".
אילנה כרמלי לנר-אוצרת

Loading...